Detalhes essenciais
MOQ:1000
Tempo de entrega:7 working days
Envio:快递, 空运, 海运
Introdução do Produto
| Item | RFID Blank Colored PVC Card |
| Material | PVC |
| Chip | T4100、Mifare、EM4100 、NTAG213 NTAG215 Alien h3 chip etc. |
| Frequency | 125 kHz、13.56MHz、860-960MHz |
| Protocol | ISO18000-2/3 |
| Color | Customizable |
| Size | CR80 (85.5*54mm) or Custom |
| Reading distance | 0-10m |
| Write Endurance | 100000 times |
| Working Temperature | -25°C to 65°C |
| Data Retention Time | 10 years |
| Printing Options | Silk-screen printing, Laser Engraving, CMYK full color, Pantone, etc. |
| Crafts Available | Logo or number printing, Bar code, QR code, etc. |
| Samples | Free samples are available upon request |
DESCRIPTION
RFID Blank Colored PVC Cards come into our lives with the development of RFID technology. It is composed of chips, inductive antennas, and completely sealed in a standard PVC card. Every RFID Blank Colored PVC Cards has a unique identification number. Compared with the magnetic stripe card and bar code card, it has a much longer service life. It is durable, even if the card surface is worn, it can still work, while the magnetic card is easy to demagnetize and the bar code card prone to wear.
RFID Blank Colored PVC Cards are widely used in supermarkets, Shopping malls, clubs, gyms, etc. such as club membership cards, plastic discount cards, promotional cards, promotional gift cards, promotional business cards, business membership cards, keychain membership cards, etc.
CUSTOM RFID CARD PRINTING
RFID Blank Colored PVC Cards have a variety of printing processes, you can customize them. Different processes can achieve different effects, making a very personalized membership card.
- Glossy, matte, frosted laminated/finished, UV varnish
Magnetic strip
Signature panel and scratch panel
QR code, barcode in different types (39/EAN 13/EAN 128…)
Hot stamping gold/silver color
Photograph as required
Emboss or thermal print Card Number
Member name & expiry date etc


