Essential details
MOQ:1000
Lead time:7 working days
Shipping:Express Delivery, Air freight, Ocean freight
Product Introduction
| Item | ICODE SLI-X Chip Card |
| Material | PVC, PET, Paper |
| Type | NFC |
| Protocol | ISO 15693 |
| Frequency | 13.56 MHz |
| Memory | 1024 bits |
| Color | White, Black, pink, red, blue, etc. |
| Chip | ICODE SLI-X |
| Reading distance | 0~1.5m |
| Craft | silkscreen logo/Laser serial number/UID print, etc |
| Working Temperature | -20~+70°C |
| Size | 85.5*54mm |
| Data Retention | 10 years |
| Erase cycle | 100,000 times |
| Samples | Free samples are available upon request |
ICODE SLIX RF INTERFACE
Contactless transmission of data and supply energy (no battery needed)
Operating distance: up to 1.5m (depending on antenna geometry)
Operating frequency: 13.56 MHz (ISM, world-wide license freely available)
Fast data transfer: up to 53kbit/s
High data integrity: 16-bit CRC, framing
Multi-function: access control, identification, payment, etc.
True anticollision
Password protected Electronic Article Surveillance (EAS)
Password protected Application Family Identifier (AFI)
Data Storage Format Identifier (DSFID)
Additional fast anticollision read
Write distances equal to read distance
Operating distance: up to 1.5m (depending on antenna geometry)
Operating frequency: 13.56 MHz (ISM, world-wide license freely available)
Fast data transfer: up to 53kbit/s
High data integrity: 16-bit CRC, framing
Multi-function: access control, identification, payment, etc.
True anticollision
Password protected Electronic Article Surveillance (EAS)
Password protected Application Family Identifier (AFI)
Data Storage Format Identifier (DSFID)
Additional fast anticollision read
Write distances equal to read distance
EEPROM
1024 bits, organized in 32 blocks of 4 bytes each
50 years of data retention
Write endurance of 100000 cycles
50 years of data retention
Write endurance of 100000 cycles
SECURITY
Unique identifier for each device
Lock mechanism for each user memory block (write-protection)
Lock mechanism for DSFID, AFI, EAS
Password (32-bit) protected EAS and AFI functionality
Lock mechanism for each user memory block (write-protection)
Lock mechanism for DSFID, AFI, EAS
Password (32-bit) protected EAS and AFI functionality
APPLICATIONS
Access control management
Member management
Payment tracking
Pet/lost tracking
Swimming pool
Event ticketing
Gaming and identity
Hotel management
Transportation card
