Najważniejsze szczegóły
Minimalna ilość zamówienia:1000
Czas realizacji zamówienia:7 working days
Wysyłka:快递, 空运, 陆运
Wprowadzenie produktu
| Item | EM4305 RFID Card |
| Material | PVC、PET |
| Chip | EM4305 |
| Frequency | 125 kHz |
| Protocol | ISO18000-2 |
| Color | Customizable |
| Size | CR80 (85.5*54mm) or Custom |
| Reading distance | 0-10cm |
| Write Endurance | 100000 times |
| Working Temperature | -25°C to 65°C |
| Data Retention Time | 10 years |
| Printing Options | Silk-screen printing, Laser Engraving, CMYK full color, Pantone, etc. |
| Crafts Available | Logo or number printing, Bar code, QR code, etc. |
| Samples | Free samples are available upon request |
DESCRIPTION
What is the EM4305 RFID Card? EM4305 RFID Card, otherwise known as EM4305 proximity card is a kind of common 125KHZ RFID card made of PVC or PET. It is often used as an access card. You maybe have used it but unknown its name. What is the difference between the EM4305 card and the EM4200 card ? The big difference between them is that the EM4200 card can only read, while the EM4305 card can read and write.
EM4305 RFID Card features 32-bit Password read and write protection, low power consumption, 512 bit EEPROM, no external supply buffer capacitor needed, and compatible with the EM4469/4569 family, etc. And it is very cheap and often used in low-cost applications that require tracking and identification, such as access control in campus, community, library, parking plot, etc.
FEATURES
If you want to know the complete function of the EM4305 RFID card, you must learn the characteristic of the EM4305 chip that plays a core role in the EM4305 card. Here some central features, and you can download the EM4305 DataSheet.
- 512 bit EEPROM organized in 16 words of 32 bit
32 bit unique identifier (UID)
32 bit Password read and write protection
ISO 11784 / 11785 Standard Compliant
Lock feature converts EEPROM words into Read Only
Two data encodings: Manchester and Bi-phase
Multi-purpose data rate: 8, 16, 32, 40 and 64 RF clocks
Reader Talk First feature
Very low power consumption and High performances
Compatible with EM4469/EM4569 communication protocol
100 to 150 kHz frequency range
On-chip rectifier and voltage limiter
No external supply buffer capacitor needed
-40°C to +85°C temperature range
Very low power consumption
Enlarged bumped pads (200m x 400m) for direct connection of coil (EM4305)
EM4205: 2 resonant capacitor versions 210pF or 250pF selectable by mask option. The resonant capacitor can be trimmed, at the factory level, to offer accuracy on the tolerance of 3%.
EM4305: 3 resonant capacitor versions 210pF, 250pF or 330pF selectable by mask option
Available in plastic extremely thin small outline package; 2 terminals; body 1.1 * 1.4 * 0.46 mm
APPLICATIONS
EM4305 chip is suitable for low-cost solutions like animal tagging applications and can be encapsulated into different forms, like tags, wristbands, cards, etc., widely used in the following applications:
Animal Identification according to ISO FDX-B
Pigeon races standard
Waste management standard (BDE)
Access Control
Industrial
As a card, EM4305 RFID Card is mainly used in the access control for the community, companies, schools, libraries, exhibitions, parking lots, etc.
Pigeon races standard
Waste management standard (BDE)
Access Control
Industrial
As a card, EM4305 RFID Card is mainly used in the access control for the community, companies, schools, libraries, exhibitions, parking lots, etc.

