Détails essentiels
MOQ:1000
Délai de livraison:7 working days
Expédition:快递, 空运, 海运
Introduction du produit
| Item | RFID Hotel Key Card |
| Material | PVC, PET, Wood, etc |
| Chip | UTL-EV1,UTL-C,F08,S50, S70 etc |
| Frequency | 125kHz, 13.56Mhz |
| Protocol | Depend on chips |
| Color | Multicolor Optional |
| Size | CR 80(85.5*54mm) or Custom |
| Memory | Depend on chips |
| Printing Options | Silk-screen printing, Laser Engraving, CMYK full color, Pantone, etc. |
| Crafts Available | Logo or number printing, Bar code, QR code, etc. |
| Reading distance | 0-10cm |
| Write Endurance | 100000 times |
| Working Temperature | -25°C to 65°C |
| Data Retention Time | 10 years |
| Samples | Free samples are available upon request |
RFID (radio-frequency identification) technology uses radio frequencies to unlock a door. Each key card has its own radio frequency. The door is locked using a card reading mechanism. When the correct key is used, the radio frequency of the key matches that of the card reader, which prompts the lock to be released and the door opened. Hotel management posses master cards that have usually higher capacity to access all rooms.
When using RFID technology, the card doesn’t need to be swiped or slotted – simply holding it in proximity to the door lock reader will be enough for the lock to be released – perfect for guests with compromised motor skills or those who are carrying luggage and want easy entry to their room.
An RFID Hotel Key Card is one of the most secure means of locking a hotel door on the market for hospitality industry. If you want a reliable, cost-effective key card solution that’s sustainable, attractive and can be customized to your specific requirements, this is the one to go for.
Using RFID Hotel Key Cards also by-pass the need to manually encode keycards. Lost or stolen keycards can also be voided remotely to limitate any further potential security breach.
RFID Card’s recordable variable data option additionally provides hotels with remote audit trail tracking abilities, ensuring that hotel staff have access control of detailed and promptly usable data (i.e; check – in, check-out, room access, elevator use and expenses) in the event of a guest conflict.
